Jaką walizkę do samolotu wybrać?

Osoby, które wybierają się na wakacje lub wyjazd służbowy, często zastanawiają się, jaka walizka do samolotu będzie najbardziej odpowiednia. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne pytanie. Gdy tylko rozpoczyna się sezon wyjazdowy, w sieciówkach pojawiają się promocje na walizki i torby podróżne. Cena niektórych z nich jest wręcz podejrzanie niska. Czy takie artykuły mogą dobrze spełniać swoją funkcję? Wbrew pozorom kupowanie bagażu na przecenie wcale nie jest oszczędne. Dobrej jakości walizka będzie służyć Ci latami, a tę tańszą będzie trzeba wymienić już po kilku wyjazdach. Zdecydowanie warto więc dopłacić. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając walizkę do samolotu.

Mężczyzna niosący walizkę kabinową Victorinox Airox Fot.: victorinox.com

Waga i wymiary walizki do samolotu

Osoby wybierające się w podróż często zastanawiają się, jakie wymiary walizki do samolotu będą odpowiednie. Każda linia ma własne wytyczne do masy i wymiarów bagażu podręcznego. Jakie powinna mieć wymiary walizka do samolotu Ryanair, a jakie wymiary powinna mieć walizka do samolotu easyJet? Poniżej przedstawimy najpopularniejsze:

Bagaż podręczny do linii lotniczych

linia lotnicza dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego dopuszczalna waga bagażu podręcznego
bagaż podręczny Ryanair 55x40x20 cm 10 kg
bagaż podręczny WizzAir 40x30x20 cm 10 kg
bagaż podręczny LOT 55x40x23 cm 8 kg
bagaż podręczny Air France 55x35x25 cm 12 kg
bagaż podręczny KLM 55x35x25 cm 12 kg
bagaż podręczny Quatar Airways 50x37 x25 cm 7 lub 10 kg (w zależności od trasy)
bagaż podręczny American Airlines 23x36 x56 cm bez limitu
bagaż podręczny easyJet 45x36x20 cm 15 kg
bagaż podręczny Lufthansa 55x40x23 cm 8 kg
Data aktualizacji: 06.07.2023

Przed zakupem walizki samolotowej zastanów się więc, którą linią podróżujesz najczęściej i dobierz rozmiar do obowiązujących wytycznych.

Zwróć również uwagę na wagę walizki do samolotu. Oczywiście nie chcesz dokładać kilogramów, by nie przekroczyć limitu. Zatem im lżejsza walizka, tym lepiej. Możesz zdecydować się zarówno na walizki twarde, jak i na walizki miękkie.

Jeśli jednak potrzebujesz zabrać większą ilość bagaży, warto wybrać walizki duże.

Rączka i kółka — jakie walizki warto wybrać?

Przy wyborze walizki do samolotu większość osób nie zwraca uwagi na rączki i kółka. A przecież to te elementy zużywają się najszybciej, a ich zepsucie sprawia najwięcej kłopotów w trakcie podróży. Polecamy więc wybierać walizki z kółkami kauczukowymi. Są nieco droższe, jednak oszczędzisz sobie wielu kłopotów. Nie chcesz przecież, żeby któreś z kółek odmówiło Ci posłuszeństwa na środku lotniska. Rączka również powinna być solidna i dobrze dopasowana do Twojego wzrostu, żebyś nie musiał się garbić. Jeśli jednak nie odpowiada Ci chodzenie z walizką po lotnisku, być może lepiej sprawdzą się torby podróżne (w tym torby podręczne i kabinowe oraz torby podróżne na kółkach).

Plecane walizki kabinowe

Walizka do samolotu — jakość wykonania

Zwróć także uwagę na to, jak wykonane są walizki podróżne. Z jakiego materiału są najlepsze? Najbardziej polecamy modele z akrylonitrylu, butadienu i styrenu. Na pewno nie chcesz, by Twój bagaż uległ wgnieceniu w czasie podróży, a zawartość została uszkodzona. Walizki są niestety bardzo podatne na zniszczenia w luku bagażowym. Ważne jest także, żeby wiedzieć, jakiej firmy walizkę kupić.

Dodatkowe zabezpieczenia walizki

Wiele osób nie wyobraża sobie podróży bez walizki z szyfrem. Popularne są także zamknięcia z kłódką. Bez względu na to, do której grupy należysz, z pewnością warto postawić na dodatkowe zabezpieczenie. Nie jest to duży wydatek, a nigdy nie wiesz, w jakiej sytuacji możesz się znaleźć.

Wygląd — na co zwrócić uwagę?

Uważasz, że wygląd walizki to tylko kwestia estetyki? Nic bardziej mylnego. Wyobraź sobie, że wybierasz się w podróż z bagażem o prostym kroju i w stonowanym kolorze. A potem widzisz na taśmociągu… dwadzieścia identycznych walizek. Niektórzy radzą sobie z tym problemem, kupując oznaczenia na bagaż podręczny. Możesz jednak jeszcze bardziej ułatwić sobie sprawę i zaoszczędzić nerwy, kupując wyróżniającą się walizkę.

Walizka kabinowa wykonana z aluminium Travelite Next Fot.: travelite.com

Jak spakować bagaż podręczny?

8 czy 10 kilo bagażu podręcznego to wbrew pozorom naprawdę niedużo. Możesz jednak spokojnie zmieścić się w limicie, nawet jeśli wybierasz się na dłuższy wyjazd. Przede wszystkim skup się na rozsądnym pakowaniu. Jeśli chcesz zabrać ciepłą cięższą kurtkę, najlepiej zarzuć ją na siebie. Na pokładzie możesz ją swobodnie zdjąć, a nie zostanie doliczona jako nadbagaż. Lepiej nie zabieraj też ciężkich butów z klamrami (chyba że po wylądowaniu wybierasz się na dłuższy trekking i rzeczywiście nie możesz się bez nich obyć).

Przy pakowaniu walizki do samolotu warto postawić na minimalizm. Na tygodniowy wyjazd wcale nie potrzebujesz siedmiu swetrów. Nie wyobrażasz sobie długiego lotu bez lektury? Zaprzyjaźnij się z wydaniami kieszonkowymi.

Jeśli często latasz samolotem, pewnie doskonale znasz listę rzeczy, których nie możesz zabrać na pokład. Przypomnimy jednak szybko najważniejsze kategorie:

  • sprzęt sportowy,
  • ostre narzędzia,
  • broń,
  • substancje łatwopalne.

Przed wyjazdem warto jednak zawsze sprawdzić pełną listę rzeczy niedozwolonych na pokładzie.

Podsumowanie

Jaka walizka do bagażu podręcznego będzie najlepsza? Najlepiej sprawdzają się małe walizki małe kabinowe, które są dostosowane do wymiarów wskazywanych przez najpopularniejsze linie lotnicze. Pamiętaj jednak, że inne są wymiary bagażu podręcznego i rejestrowanego w samolotach LOT, a inne wymiary bagażu podręcznego i rejestrowanego w Lufthansie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze walizki kabinowej? Między innymi na jakość wykonania (szczególnie rączki i kółek) i dodatkowe zabezpieczenia. Powinna odpowiadać Twojemu gustowi, jednak im bardziej się wyróżnia, tym lepiej – będzie mniejsza szansa na pomylenie bagażu. Jeśli walizka jest odpowiednio lekka, zmieścisz więcej rzeczy bez przekraczania limitu. Pamiętaj jednak o zachowaniu rozsądku przy pakowaniu.

Nasz sklep internetowy ma w ofercie szeroki wybór markowych walizek na kółkach. Zapoznaj się z naszym asortymentem, a z łatwością znajdziesz coś dla siebie!

pixel