Jakie wymiary walizki do samolotu będą odpowiednie?

Dopuszczalne wymiary walizki do samolotu spędzają sen z powiek większości turystom - choć można wskazać standardowe, powtarzające się wytyczne, wymagania dotyczące bagażu będą się nieco różnić w zależności od poszczególnych linii lotniczych. Nastręcza to wiele wątpliwości, które warto rozwiać jeszcze przed pojawieniem się na lotnisku, aby nie tylko uniknąć zbędnych opłat za nadbagaż, ale również przedurlopowej gorączki. Z tego względu prezentujemy, jakie wymiary walizki do samolotu obowiązują u najpopularniejszych przewoźników - dzięki temu zapomnisz o niepotrzebnym stresie przed planowaną podróżą.

Mężczyzna z walizką przy oknie na lotnisku

Bagaż podręczny a rejestrowany

Zanim przejdziemy do tego, jakie wymiary walizki do samolotu są zgodne z obowiązującymi wytycznymi, warto przypomnieć, jaka jest różnica między bagażem podręcznym a rejestrowanym. Ten pierwszy możesz zabrać ze sobą na pokład i najczęściej nie wymaga dodatkowych opłat,  ten drugi z kolei trafia do luku samolotu, wiąże się z kolejnym wydatkiem i wymaga wcześniejszego nadania przed odlotem przy odpowiednim stanowisku na lotnisku. Bagaż podręczny zwykle chowa się umieszczony pod fotelem znajdującym się przed pasażerem lub w schowku nad fotelem. Poszczególne linie lotnicze samodzielnie określają dopuszczalne wymiary walizki przeznaczonej na bagaż podręczny i rejestrowany, dlatego warto sprawdzić wymagania przewoźnika jeszcze przed planowanym wylotem.

Wymiary walizki na bagaż podręczny do samolotu

To jakie obowiązują wymiary bagażu podręcznego do samolotu, zależy nie tylko od linii lotniczych, ale również od rodzaju zakupionego biletu - zwykle bowiem inne wytyczne dotyczą klasy ekonomicznej, innej zaś klasy biznesowej. Jak wygląda bagaż podręczny do poszczególnych przewoźników? Poniżej prezentujemy zestawienie najpopularniejszych linii lotniczych wraz z wymiarami i wagą walizek, dzięki czemu bez problemu przygotujesz się do każdej podróży.

Przewoźnik Maksymalne rozmiary Maksymalna waga
Wizz Air 40 x 30 x 20 cm 10 kg
Ryanair 40 x 20 x 25 cm brak limitu wagowego
LOT 55 x 40 x 23 cm 8 kg
Lufthansa 55 x 40 x 23 cm 8 kg
easyJet 56 x 45 x 25 cm brak limitu wagowego
Air France <55 x 35 x 25 cm 12 kg
KLM 55 x 35 x 25 cm 12 kg
Qatar Airways 50 x 37 x 25 cm 7kg
American Airlines 56 x 36 x 23 cm brak limitu wagowego
Data aktualizacji: 24.05.2024

Warto jednak pamiętać, że w przypadkuWizz Air bagaż podręczny bez Priority różni się od obowiązującego podróżujących, którzy wykupili usługę WIZZ Priority - wówczas można zabrać ze sobą dodatkowy bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 23 cm i wadze 10 kg. U większości standardowych przewoźników takich jak LOT dopuszczalne wymiary bagażu kabinowego wynoszą 55 cm x 40 cm x 23 cm, natomiast waga mieści się w granicach 10 kg. Obowiązujące zasady najczęściej zmieniają się wraz ze specyfiką lotu - w przypadku lotów międzykontynentalnych funkcjonują inne wytyczne niż w przypadku lotów międzynarodowych. Podobna zasada dotyczy rodzaju wykupionych biletów - miejsce w klasie biznesowej Polskich Linii Lotniczych gwarantuje możliwość zabrania dwóch bagaży podręcznych, a każdy z nich powinien ważyć maksymalnie 9 kg. Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak się spakować do takiej walizki, upewnij się, czy przewoźnik nie wprowadził zmian na przykład związanych z pandemią koronawirusa.

Plecane walizki kabinowe

Bagaż rejestrowany - wymiary walizki do samolotu

Jednak co jeśli bagaż podręczny jest za duży? W takiej sytuacji konieczne jest uiszczenie dodatkowej opłaty, która nie należy do najniższych. Z tego względurozsądniej jest przygotować walizkę z wyprzedzeniem - sprawdzić jej wymiary oraz wagę już po spakowaniu wszystkich ubrań i kosmetyków. Może się bowiem okazać, że lepszym rozwiązaniem jest wybór bagażu rejestrowanego, który w trakcie lotu będzie się znajdował w luku samolotu. Poniżej znajdziesz standardowe wymiary walizki do samolotu wraz z maksymalną wagą, które obowiązują w przypadku bagażu rejestrowanego.

Przewoźnik Maksymalne wymiary Maksymalna waga
Wizz Air 149 x 119 x 171 cm 10 kg, 20 kg lub 32 kg
Ryanair 81 x 119 x 119 cm 20 kg
LOT dł. + szer. + wys. = 158 cm 23 kg lub 32 kg
Lufthansa dł. + szer. + wys. = 158 cm 23 kg lub 32 kg
easyJet dł. + szer. + wys. = 275 cm 15 kg lub 23 kg
Air France dł. + szer. + wys. = 158 cm 23 kg lub 32 kg
KLM dł. + szer. + wys. = 158 cm 23 kg lub 32 kg
Qatar Airways dł. + szer. + wys. = 158 cm 23 kg, 30 kg, 32 kg lub 45kg
American Airlines dł. + szer. + wys. = 158 cm 23 kg lub 32 kg
Data aktualizacji: 29.03.2024

Różnice w wadze wynikają albo z trasy samolotu, albo z rodzaju zakupionego biletu (klasa ekonomiczna lub biznesowa) - zawsze należy się upewnić, jakie obowiązują wymagania dotyczące walizki do samolotu u danego przewoźnika. Co więcej, zarówno w przypadku bagażu rejestrowanego, jak i podręcznego musisz uwzględnić wszystkie wystające elementy takie jak rączki, uchwyty czy kółka - one również zaliczają się do wymiarów walizki. W przypadku takich przewoźników jak LOT czy Lufthansa bagaż rejestrowany do 20 kg jest wliczony w cenę, ale decydując się na tanie linie lotnicze musisz się liczyć z dodatkowym wydatkiem.

pixel