Wymiary bagażu podręcznego i rejestrowanego w samolotach LOT

Jakie wymiary ma bagaż rejestrowany LOT? Może lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie bagaż podręczny? Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, dobrze znać zasady przewozu bagażu, w tym jego wymiary. Dzięki temu unikniesz dodatkowych (i niechcianych) opłat na lotnisku. Ograniczysz stres, który i tak może się pojawić przed podróżą – po co dokładać sobie zmartwień. Znajomość wymiarów bagażu rejestrowanego i podręcznego w samolotach LOT to dobry punkt wyjścia dla osób, które lubią mieć wszystko pod kontrolą. Dowiedz się, jakie zasady obowiązują u polskiego przewoźnika.

Wymiary walizek do samolotu LOT

LOT – bagaż podręczny

Planujesz podróż linią lotniczą LOT? Zasady dotyczące bagażu podręcznego będą się różnić w zależności od klasy, jaką podróżujesz – zmienia się waga i liczba sztuk bagażu, natomiast jego wymiary są takie same. Limity są też inne na lotach długodystansowych i krótkodystansowych.

Loty krótkodystansowe

Loty krótkodystansowe obejmują podróże po Polsce, Europie oraz na Bliski Wschód (m.in. do Dubaju). Jakie obowiązują limity bagażu podręcznego w tym przypadku?

Kierunek lotu LOT Business Class LOT Economy Class Maksymalne wymiary
Polska nie dotyczy 1 x 8 kg 55 x 40 x 23 cm
Europa, Bliski Wschód 2 x 9 kg 1 x 8 kg 55 x 40 x 23 cm
Data aktualizacji: 14.06.2024

Bagaż podręczny musisz zmieścić na górnej półce na pokładzie lub pod fotelem, który znajduje się przed Tobą. Cena biletu obejmuje nie tylko walizkę, ale również:

 • damską lub męską torebkę, niewielki plecak (w tej roli doskonale sprawdzają się plecaki Kanken Fjällräven) lub nerkę/saszetkę (max waga: 2 kg, max wymiary: 40 cm x 35 cm x 12 cm),
 • laptopa,
 • parasol,
 • mały aparat fotograficzny lub lornetkę.

Jeśli podróżujesz z dzieckiem, możesz wziąć też składany wózek lub spacerówkę oraz jedzenie dla malucha. W przypadku osób z niepełnosprawnościami na pokład można zabrać również wózek, kule lub inny sprzęt potrzebny do poruszania się.

Czy LOT waży bagaż podręczny? Nie jest to regułą, zdarza się to rzadko, ale obsługa może (choć nie musi) zważyć Twój bagaż podręczny. Właśnie dlatego warto znać obowiązujące limity – jeśli je przekroczysz, czeka Cię dodatkowa i jak zakładamy, niechciana opłata.

Loty długodystansowe

Limity na lotach długodystansowych dotyczą podróży z oraz do Chin, Indii, Japonii, Kanady, Kazachstanu, Korei Południowej, Sri Lanki, a także USA.

Kierunek LOT Business Class LOT Premium Economy Class LOT Economy Class Maksymalne wymiary
Do lub z Chin, Indii, Japonii, Kanady, Kazachstanu, Korei Południowej, Sri Lanki 2 x 9 kg 2 x do 12 kg w sumie (1 sztuka maks. 8kg) 1 x 8 kg 55 x 40 x 23 cm
Do Stanów Zjednoczonych 1 x 12 kg 1 x 10 kg 1 x 8 kg 55 x 40 x 23 cm
Data aktualizacji: 14.06.2024

Pozostałe zasady są dokładnie takie same jak w przypadku lotów krótkodystansowych.

Polecane walizki kabinowe LOT

LOT – bagaż rejestrowany i jego wymiary

Jakie są wymiary bagażu rejestrowanego w samolotach LOT? Podobnie jak w przypadku bagażu podręcznego obowiązują osobne limity na lotach krótkodystansowych i długodystansowych. Zasady zmieniają się w zależności od klasy, którą podróżujesz oraz kierunku podróży.

Loty krótkodystansowe

Kierunek LOT Business Class LOT Economy Class: Standard/Flex Maksymalne wymiary
Loty krajowe nie dotyczy 1 x 23 kg Jedna sztuka bagażu nie może przekroczyć 158 cm (wys. + szer. + głęb.)
Loty międzynarodowe (Europa, Bliski Wschód) 2 x 32 kg 1 x 23 kg Jedna sztuka bagażu nie może przekroczyć 158 cm (wys. + szer. + głęb.)
Data aktualizacji: 29.03.2024

Loty długodystansowe

Kierunki LOT Business Class LOT Premium Economy Class LOT Economy Class: Standard/Flex Maksymalne wymiary
loty z/do Kanady, Indii, Kazachstanu, Korei Południowej i USA; Loty z/do Japonii i na Sri Lankę 3 x 32 kg 2 x 23 kg 1 x 23 kg Jedna sztuka bagażu nie może przekroczyć 158 cm (wys. + szer. + głęb.)
Loty do/z Chin; Loty z Toronto do Belgradu; Loty pomiędzy Kanadą/USA a Indiami; Loty do Tokio z Europy 3 x 32 kg 2 x 23 kg 1 x 23 kg Jedna sztuka bagażu nie może przekroczyć 158 cm (wys. + szer. + głęb.)
Data aktualizacji: 29.03.2024

Jeśli Twój bagaż rejestrowany w samolocie LOT przekroczy bezpłatny limit (waga, liczba sztuk lub wymiary), musisz się liczyć z dodatkową opłatą. Właśnie dlatego warto wcześniej sprawdzić wymiary walizki oraz wagę bagażu.

Co można przewozić w bagażu rejestrowanym LOT? Z pewnością w walizce nie mogą się znaleźć:

 • przedmioty wartościowe takie jak pieniądze, czy klucze,
 • metale szlachetne i biżuteria,
 • paszporty, dokumenty tożsamości i inne papiery wartościowe,
 • urządzenia elektroniczne i sprzęt optyczny – komputery, laptopy, aparaty fotograficzne, smartfony, kamery wraz z osprzętem, okulary,
 • lekarstwa,
 • delikatne i kruche przedmioty, oraz takie, które łatwo się psują,
 • przedmioty niebezpieczne lub szkodliwe, które mogą być zagrożeniem dla samolotu, współpasażerów lub przedmiotów na pokładzie.

Jak wygląda kwestia jedzenia w bagażu rejestrowanym LOT? Jeśli wracasz z kraju spoza Unii Europejskiej do Polski, nie wwieziesz świeżego mięsa, mleka i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Możesz natomiast spakować oryginalnie zapakowane produkty spożywcze z aktualną datą ważności, takie jak lokalne, twarde sery, alkohol, czekoladę, przyprawy, czy np. produkty w słoikach lub w proszku. Do bagażu podręcznego możesz spakować jedynie produkty, które kupisz w strefie odlotów, już po przejściu kontroli bezpieczeństwa. Pamiątki spożywcze zdecydowanie lepiej spakować do bagażu rejestrowanego.

Podsumowanie

Jak zawsze w przypadku bagażu podręcznego i rejestrowanego, zachęcamy do tego, by sprawdzić aktualne limity na stronie przewoźnika. Nie inaczej jest w przypadku samolotów LOT. Ze strony internetowej przewoźnika dowiesz się, ile kosztuje dokupienie bagażu rejestrowanego oraz jaka jest cena usługi w poszczególnych klasach.

Teraz tak naprawdę jedyne, co musisz zrobić to zobaczyć, jakie walizki i torby najlepiej sprawdzą się w samolotach LOT. W Delcaso zamówisz odpowiedni bagaż podręczny oraz walizkę o wymiarach bagażu rejestrowanego LOT. Wybierz model, a my zajmiemy się resztą.

pixel