Walizka twarda czy miękka - jaką wybrać?
Przy wyborze walizki często ocenia się wyłącznie jej kolor lub wielkość. Zapomina się przy tym, że na komfort podróżowania wpływa także to, czy walizka jest twarda lub miękka. Na jaką najlepiej się zdecydować, aby dobrze służyła przez długie lata?
Podróżowanie to piękna pasja, ale przemieszczanie się z miejsca na miejsce bywa uciążliwe. Aby zachować wyłącznie dobre wspomnienia, należy odpowiednio przygotować się do wyjazdu. Nie wystarczy ograniczyć etapu planowania do wyznaczenia kolejnych punktów na mapie, zarezerwowania hotel czy zamówienia biletów. Podróż będzie znacznie przyjemniejsza, jeśli wszystkie rzeczy osobiste zostaną spakowane do wygodnej walizki.
Wybór nie jest prosty, ponieważ poza pojemnością oraz aspektami wizualnymi, należy zwrócić uwagę na wykonanie. Warto przy tym sprawdzić, czy walizka posiada dodatkowe zabezpieczenia przed kradzieżą (zamek TSA) lub uszkodzeniem przedmiotów znajdujących się w jej wnętrzu. Jednym z najistotniejszych czynników zakupu jest jednak rodzaj obudowy. Co powinno się wiedzieć o twardej i miękkiej walizce?
Plecane modele walizek
Wytrzymałość i klasa twardej walizki
Podczas podróżowania nie zawsze wszystko idzie po myśli. Często trzeba kilka razy zmieniać środki transportu, a nie wszędzie jest odpowiednio dużo miejsca na bagaże. Walizki są ściśnięte obok siebie, więc nietrudno o ich wygniecenie. Podobnie jest podczas podróży samolotem. Ze względu na pośpiech, pracownicy obsługi niedbale obchodzą się z bagażami. Dzieje się tak szczególnie na lotniskach w krajach uznawanych za egzotyczne. Wtedy zamiast cieszyć się wypoczynkiem, trzeba martwić się o stan kruchej pamiątki znajdującej się w walizce.
Rozwiązanie problemu stanowią twarde egzemplarze. Ich obudowy wykonuje się z polikarbonu, tworzywa ABS lub z tkanego polipropylenu. Dzięki temu odznaczają się odpornością na uszkodzenia mechaniczne: uderzenia, przebicie materiału czy zniekształcenia. Warto zwrócić uwagę, aby powierzchnia nie była całkowicie gładka, aby zmniejszyć ryzyko zarysowania. Gdy w czasie długiej podróży dopada zmęczenie, można usiąść na twardej walizce i być spokojnym, że nic się jej nie stanie.
Biznesmenom do gustu z pewnością przypadną małe walizki kabinowe. Ich lekkość sprawia, że nie będą stanowić obciążenia podczas służbowego wyjazdu. Wyposażone są w długą rączkę, aby postawa podczas spacerowania z bagażem była prawidłowa. Nie tylko walizki American Tourister wyróżniają się eleganckim wyglądem. Wiele egzemplarzy twardych walizek mają połysk i wyrazisty kolor. Pozwala to szybko rozpoznać model wśród innych bagaży podczas szybkiej przesiadki.
Miękkie walizki materiałowe
Główną przewagą tego typu bagażu jest możliwość znacznego powiększenia pojemności. Ze względu na trwałą obudowę, twarde egzemplarze nie pozwalają spakować nieco więcej rzeczy. Inaczej jest w przypadku miękkich walizek. Mają oczywiście swoje ograniczenia, ale w niektórych modelach wszywa się specjalnie dodatkową partię materiału. Tym samym, producenci tacy jak np. American Tourister przewidują, że użytkownicy będą potrzebować więcej miejsca w drodze powrotnej.
Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Miękkie walizki są produkowane z syntetycznych tekstyliów, które niestety są mniej odporne na wilgoć. Ważnym parametrem jest tzw. współczynnik Denier. Określa on gęstość splotu materiału. Im wartość wyższa, tym walizkę trudniej rozerwać lub rozpruć. Tak jest w przypadku bagażu American Tourister. To ważne aspekt, gdy ktoś wybiera się w daleką podróż. W połowie wyjazdu, wymiana walizki na inną jest niepotrzebnym kłopotem.
Tym, co odróżnia miękkie modele od twardych, jest możliwość schowania drobnych przedmiotów w kieszeniach umieszczonych w różnych miejscach. Dodatkowe miejsce przydaje się, gdy trzeba schować paszport, wydrukowane bilety lub inne dokumenty. I o ile na twardej walizce można śmiało usiąść po męczącej podróży, to egzemplarze wykonane z materiału lepiej sprawdzają się jako prowizoryczna poduszka podczas całej nocy oczekiwania na kolejny samolot lub pociąg.