Dlaczego warto wybrać walizkę z zamkiem TSA?

Zamek TSA jest wymagany między innymi w czasie podróży do Japonii, Australii, USA i Kanady. Jeśli więc wybierasz się do któryś z tych państw, wybierz walizkę z zamkiem szyfrującym z funkcją TSA, dzięki czemu podczas otwierania bagażu przez służby celne, nie zostanie on uszkodzony. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Zamek szyfrowy TSA w walizce Victorinox Fot.: victorinox.com

Co to jest zamek TSA?

TSA – z angielskiego Travel Sentry Approved – to system, który jest jedną z najskuteczniejszych metod ochrony bagażu przed kradzieżą. Warto więc zaopatrzyć się w walizkę lub torbę podróżną, posiadającą zamek szyfrowy z funkcją TSA, ponieważ pozwoli to również służbom celnym na szybkie otwarcie i zamknięcie bagażu, bez uszkadzania go za pomocą specjalnego klucza.

Co daje zamek TSA?

Jeśli zastanawiasz się, czy warto wybrać walizkę z zamkiem TSA, odpowiadamy, że tak. Dlaczego? Ponieważ daje to szereg korzyści:

 • w trakcie kontroli celnej nie trzeba będzie niczego przecinać; odpowiednie służby otworzą Twoją torbę specjalnym kluczem, a potem zamkną i niczego nie uszkodzą; w przypadku kłódki nie byłoby już tak prosto;
 • oznaczenie systemu TSA jest łatwo rozpoznawalne dla służb celnych, ponieważ przedstawia dobrze widoczny czerwony znak z czterema rombami;
 • funkcja TSA zapobiega ewentualnemu uszkodzeniu zawartości walizki podczas jej otwierania lub zamykania;
 • taki rodzaj zamka to bardzo dobre zabezpieczenie bagażu, dzięki zastosowaniu nieoczywistego szyfru;
 • zamek TSA daje możliwość szybkiej kontroli celnej oraz łatwego otwarcia i zamknięcia torby podróżnej.
Logo, które widnieje przy zamkach TSA

Jak zaszyfrować zamek TSA?

Aby ustawić własny kod, który jest kombinacją trzech cyfr, musisz wykonać kilka kroków:

 1. Otworzyć zamek ; oryginalnie zaprogramowany kod to 000.
 2. Za pomocą ostro zakończonego narzędzia naciskać mocno przycisk RESET aż usłyszysz charakterystyczny „klik”.
 3. Ustawić własny kod za pomocą obracanych tarcz.
 4. Na koniec należy nacisnąć przycisk w kierunku wskazanym przez strzałkę.

Jeśli kiedyś będziesz chciał zmienić kod, wystarczy wykonać wszystkie kroki jeszcze raz. Pamiętaj, że blokady z szyfrem TSA możesz dokupić również osobno. Są dostępne w różnych cenach – prostsze kłódki oscylują wokół 30 zł, ale znajdziemy i produkty za 60 zł, a nawet kombinację z pasem bagażowym i alarmem za 150 zł.

Zalety walizek z zamkiem TSA

Największą zaletą walizki z zamkiem TSA jest to, że otworzyć możesz ją tylko Ty lub celnik. Jest więc to rozwiązanie bezpieczne, ponieważ chroni zawartość torby podróżnej przed kradzieżą lub zaglądaniem osób niepowołanych. Na rynku jest wiele modeli zarówno walizek dużych, jak i małych, wyposażonych w tego typu zamki. Szyfr TSA to międzynarodowy standard zabezpieczenia bagażu, który wymagany jest między innymi w Azji, Ameryce i Australii. Celnicy w tych krajach mogą otworzyć taką walizkę za pomocą specjalnego klucza, nie uszkadzając przy tym jej zawartości.

Plecane modele walizek z zamkami TSA

Na co warto zwracać uwagę przy wyborze walizki?

Zamek TSA to nie jedyny istotny element w walizce. Wybierając torbę podróżną trzeba pamiętać o kilku rzeczach, które czynią ją zarówno praktycznym, jak i designerskim gadżetem, a mianowicie:

 • materiał – powinien być wysokiej jakości: sztywny, elastyczny i wytrzymały;
 • rozmiar – warto dostosować go do potrzeb oraz czasu trwania wyjazdu;
 • waga – im niższa, tym lepiej; powinna być stosunkowo niewielka w porównaniu z rozmiarem bagażu;
 • uchwyt – teleskopowa i ergonomiczna rączka umożliwia wygodne użytkowanie;
 • kółka – podwójne i obracające się o 360 stopni zapewnią komfortowe posuwanie walizki;

Pamiętaj, że powinieneś również wybrać walizkę dostosowaną do Twojego stylu. W końcu czasy, w których wszyscy mieli identyczne torby podróżne, odeszły już do lamusa i teraz nawet bagaż może pozwolić Ci wyróżnić się z tłumu.

pixel