Parasole automatyczne, półautomatyczne, manualne — który wybrać?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że w naszym klimacie zabezpieczenie przed deszczem jest niezwykle ważne. Jednak jaki parasol wybrać, żeby służył Ci jak najdłużej?

Kobieta z parasolem Doppler Fot.: dopplerschirme.com

Polacy często sięgają po składane parasole, które można nosić w torebce lub kieszeni, dzięki czemu trudno zostawić je w restauracji. Jednak na tym Twój wybór się nie kończy. Parasole składane dzielą się na automatyczne, półautomatyczne i manualne. Które warto wybrać? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj zalety każdego z tych typów.

Fot.: dopplerschirme.com

Parasol manualny

Parasol manualny (mechaniczny) to najprostszy i najstarszy wariant. Otwiera się go i zamyka, używając dwóch rąk. Ma to swoje wady i zalety. Jeśli deszcz złapie Cię w drodze powrotnej z zakupów, będziesz musiał odstawić torby, żeby go otworzyć. Z drugiej strony ma bardzo prostą konstrukcję, więc – o ile postawisz na parasole kieszonkowe dobrej marki – jest praktycznie nie do zdarcia.

Parasole manualne są też bardzo lekkie i kompaktowe. Nie zapłacisz też za nie zbyt dużo.

Parasole automatyczne Fot.: dopplerschirme.com

Parasol automatyczny

Parasole automatyczne to najnowocześniejsze modele. Otwierają się i zamykają poprzez naciśnięcie przycisku. Jest to szczególnie wygodne, jeśli masz zajęte ręce. Wyglądają też bardzo stylowo, więc świetnie nadają się na prezent.

Niestety częściej się psują niż parasole manualne. Są też cięższe i większe, co oczywiście nie dla każdego jest wadą.

Parasole półautomatyczne

Parasol półautomatyczny

Parasole półautomatyczne to kompromis między modelami automatycznymi i manualnymi – zarówno pod względem wygody czy wielkości, jak i ceny. Nic więc dziwnego, że jest to najpopularniejszy model. Otwiera się je przyciskiem, ale zamyka ręcznie. Są trwałe i niedrogie,

A może długi parasol?

Składane parasole damskie i parasole męskie są praktyczne i lekkie. Mimo to tradycyjne długie parasole wciąż mają swoich wiernych fanów. Trudno się im dziwić. To akcesorium jest przecież elementem stylizacji, który dodaje klasy. Są dostępne w różnych przedziałach cenowych, lecz jeśli zależy Ci na trwałości, postaw lepiej na markowe parasole, które będą objęte gwarancją producenta. Możesz wybrać zarówno parasole automatyczne, jak i składane ręcznie.

Jeśli jednak często gubisz parasole, być może lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku parasol składany.

Parasol długi Bugatti Fot.: dopplerschirme.com

Jaki parasol wybrać?

Każdy z tych rodzajów ma swoje zalety. Nie mówimy tu o wadach, bo jest to bardzo subiektywna kwestia. Dla jednej osoby duży rozmiar parasola automatycznego może być czymś pozytywnym albo przynajmniej neutralnym. Jednak dla posiadaczki małej torebki będzie stanowić to pewną niedogodność. Z tego powodu trudno jednoznacznie stwierdzić, który model jest lepszy, a który gorszy.

Możemy Ci jednak polecić, by nie ograniczać się tylko do jednego parasola. Warto mieć jeden długi parasol na ulewną jesień, kiedy chcesz wyglądać stylowo i jeden składany, który możesz mieć zawsze w kieszeni na wszelki wypadek.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Czy wybrałeś już typ parasola? Jeśli tak, świetnie. To jednak tylko połowa drogi. Łatwo ulec pokusie wybrania “pierwszego lepszego” modelu w sklepie z AGD. Takie decyzje niemal zawsze mają taki sam efekt – połamane pręty, prujący się materiał czy wyginanie się całej konstrukcji na drugą stronę. Lepiej więc dobrze przemyśleć, jaki model warto wybrać.

Nie polecimy Ci konkretnego modelu. Spójrz jednak zawsze na renomę marki oraz… gwarancję. Jeśli producent daje na swój produkt kilka lat gwarancji, z pewnością przetrwa z Tobą niejedną jesień (lub otrzymasz zwrot pieniędzy).

Plecane parasole:

Podsumowanie

Jaki parasol wybrać na jesień? Masz do wyboru parasole krótkie automatyczne, półautomatyczne, manualne oraz oczywiście klasyczne długie. To, jaki model wybierzesz, zależy wyłącznie od Twoich potrzeb. Nasz sklep z galanterią ma w ofercie szeroki wybór parasoli od sprawdzonych marek. Nie musisz więc martwić się o ich trwałość nawet podczas najbardziej wietrznej jesieni.

pixel