Co warto zabrać ze sobą w podróż? Lista 10 niezbędnych przedmiotów

Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy na weekend, czy na miesiąc, są takie gadżety, bez których nie powinniśmy w ogóle ruszać w drogę. Oczywiście czasami ich rodzaj jest uzależniony od pory roku (na przykład jeśli chodzi o ubrania), jednak zawsze powinny znaleźć się w naszej walizce. Chcesz wiedzieć, o czym mowa? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj 1o niezbędnych rzeczy, które warto zabrać ze sobą w podróż.

Kobieta pakująca walizkę przed podróżą

Dokumenty

Pakując walizkę, przede wszystkim należy pamiętać o dokumentach takich jak dowód osobisty, jeśli wybierasz się do kraju europejskiego lub paszport w przypadku dalszej wyprawy. Oczywiście nie zaszkodzi zabrać obu tych dokumentów. Pamiętaj jednak, aby nie nosić przy sobie oryginałów tylko kopie. W przypadku kradzieży torebki czy plecaka uchroni Cię to przed niepotrzebnym stresem.

Pieniądze

Bez pieniędzy trudno sobie wyobrazić jakikolwiek wyjazd. To, o czym należy pamiętać, jest oczywiście wymiana polskich złotówek na zagraniczną walutę. Zawsze można również skorzystać z karty kredytowej, a czasami debetowej, choć ta druga jest mniej rozpowszechniona zagranicą. Nigdy nie noś pieniędzy i karty razem, ponieważ w przypadku zgubienia lub kradzieży, zostaniesz z niczym.

Ubrania

To, jakie ubrania ze sobą zabierzesz, jest uzależnione od kilku kwestii: dokąd jedziesz – musisz wziąć pod uwagę, nie tylko jaki panuje tam klimat, ale również zwyczaje; jadąc na przykład do państwa muzułmańskiego warto uszanować tradycje tamtejszych ludzi i w przypadku kobiet zakrywać głowę chustą; pory roku – to wydaje się oczywiste, jednak warto pamiętać, aby nawet na wakacyjne wycieczki zabrać ze sobą choć jeden cieplejszy zestaw i kurtkę, bo pogoda lubi płatać figle; rodzaj wycieczki – naturalnym jest, że leżenie na plaży i jazda na nartach wymagają innego outfitu; planując wycieczkę, musisz zastanowić się, jak będziesz spędzać czas i dostosować garderobę do okoliczności.

Leki

Jeśli przyjmujesz jakieś leki na stałe, oczywistym jest, że musisz zabrać je ze sobą. Warto jednak zaopatrzyć się w bardziej rozbudowaną apteczkę i wyposażyć ją w leki przeciwbólowe, plastry, środek do odkażania ran czy spray przeciw komarom i kleszczom. Nigdy nie wiadomo, co może się zdarzyć, dlatego lepiej pomyśleć o tym wcześniej.

Kosmetyki

Krem z filtrem czy balsam po opalaniu, to nie jedyne kosmetyki, które powinny znaleźć się w Twojej torbie podróżnej. Mimo iż hotele oferują mydła i szampony, warto mieć własne środki do mycia, a także pastę do zębów, dezodorant czy chusteczki nawilżane. Jeśli nie chcesz wieźć ze sobą całych pojemników, zawsze możesz zainwestować w małe plastikowe buteleczki wielokrotnego użytku, do których przelejesz trochę wybranych kosmetyków.

Akcesoria podróżnika

Przewodnik i mapa

Jadąc do obcego kraju, zawsze warto mieć ze sobą mapę. Jeśli rozładuje Ci się telefon, stracisz zasięg albo połączenie z Internetem, nie będziesz mógł polegać na nawigacji i pozostaną Ci tradycyjne metody orientacji w terenie. Przydatny może okazać się również przewodnik, dzięki któremu będziesz mógł zaplanować, co i gdzie chcesz zobaczyć.

Telefon

Dziś prawie nikt nie rozstaje się z telefonem, ale na wycieczce będzie Ci potrzebny jeszcze bardziej niż zwykle. Może zastąpić Ci aparat fotograficzny, a jeśli zasięg na to pozwoli, również mapę i przewodnik. Dzięki komórce w razie potrzeby wezwiesz pomoc lub poinformujesz odpowiednie służby, jeśli się zgubisz. Będziesz też w stałym kontakcie z najbliższymi.

Aparat fotograficzny

Aparat fotograficzny pozwoli Ci zachować wspomnienia z podróży, a zdjęcia będą cudowną pamiątką na lata. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą kartę pamięci i ładowarkę do baterii, bo bez tego nici z upamiętniania wyjazdu.

Plecak lub saszetka

Zwiedzając, z jednej strony warto mieć przy sobie pieniądze lub aparat, a drugiej nie musieć tego trzymać w ręku. Tu z pomocą przyjść może saszetka a’la nerka do zapięcia na biodrach lub tradycyjny i wygodny plecak. Dzięki tym gadżetom możesz bezpiecznie przechować niezbędne akcesoria, nie utrudniając sobie zwiedzania.

pixel